top of page

Kit válasszunk közös képviselőnek?

A közös képviselő választás nehéz feladat a társasházak számára. A családok otthona az első számú vagyontárgyuk is, ami sokszor egy élet munkájának eredménye. Nem mindegy kire bízzák annak kezelését!

Nincs semmiféle előre definiált kiválasztási protokoll a társasházak tulajdonosi közössége választja ki a számunkra megfelelőnek vélt közös képviselőt.

Igen, csak vélt, ugyanis már sokszor az első hónapban kiderül, hogy a jelölt bemutatkozás alkalmával belebeszélte magát a pozícióba, de a társasházak esetében pusztán a jó beszédkészség nem elég. Ott az adminisztratív feladatok, gazdasági, műszaki és jogi kérdésekben is otthonosan kell mozogni a társasházi tisztségviselőnek.

 

Ha társasházkezelőt választ a közgyűlés a közös képviselő feladatok ellátására akkor Ő a szükséges elméleti tudás birtokában van. Az általa kezelt társasházakat a törvényeknek, jogszabályoknak a Szervezeti és Működési Szabályzat előírásainak megfelelően tudja működtetni.

 

 

Felmerül a kérdés, hogy egy nagyobb céget, kis Betéti társaságot vagy egyéni vállalkozót bízzanak meg a képviselői feladatok ellátásával. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai is.

 

 

Nagy cégnél többnyire nem a társasház tulajdonosaiból választott SZVB gyakorolja az ellenőrzési jogkört, hanem maga a cég erre szakosodott csoportja. Előfordulhat, hogy a cég munkatársai nem fogékonyak a problémák iránt, rutinból dolgoznak és bizony megesik, hogy kerülik az ingatlant, bújnak a tulajdonosok elől.

Jóval drágább lehet mint az egyéni vállalkozó vagy egy kisebb Betéti társaság.

 

Előnye: egy szerződéssel biztosítható a takarítás, közös képviselet, könyvelés, lift üzemeltető, lakatos, víz,- gáz,- fűtésszerelő és egyéb szakemberek. Viszont ez egyben a hátránya is, ha a társasházkezelő cég nem válik be és leváltják akkor a megismert és jó munkát végző szakemberek sem járnak tovább a társasházhoz javításokat végezni. Ha a kezelő cég jól végzi a munkáját a szakemberei pedig a tulajdonosok igényeinek nem felelnek meg, akkor több szerződést kell kötni a különböző mesteremberekkel. Ha a cég erre egyáltalán hajlandó.

 

Ezzel eljutottunk a kisebb cégekhez, illetve az egyéni vállalkozás keretében közös képviseletet/ társasházkezelést végző vállalkozásokhoz.

Előnyei: sokkal fogékonyabbak a felmerülő problémák iránt, A társasház Számvizsgáló Bizottsága, illetve a tulajdonosok is bármikor közvetlenül ellenőrizhetik, jóval olcsóbb lehet mint a nagy cégek, rugalmasabb az ügyintézés.

A tulajdonostársaknak lehetősége van saját berkekből kiválasztani egy tulajdonostársukat a közös képviselői feladatok elvégzésére. Ezt az opciót is érdemes körüljárni. Mennyire van otthon a házi pénztár kezelésben, könyvelési feladatokban, műszaki dolgokban? A társasházak többségében egyszeres könyvvitel szerinti naplófőkönyv alapú könyvelést vezetnek és évente egyszer mérleget kell készíteni. 
El tudja végezni a tulajdonostárs ezeket a feladatokat vagy külön könyvelőt is kell a háznak alkalmazni. 50 albetétnél nagyobb társasház esetén szükség lehet a gazdasági ellenőrzést segítő személy bevonására is. Valószínű így már jobban járna a társasház egy kisebb céggel vagy egyéni vállalkozó Közös képviselővel.

Bárkit választanak is a kiválasztásnál fontos figyelni arra, hogy ne mennyiségi, hanem minőségi munkát végezzen! Ha túlvállalja magát annak a tulajdonosok isszák meg a levét lassú, illetve elmaradt ügyintézés, kapkodva végzett pontatlan kimutatások, feladatok formájában.

Győződjenek meg arról, hogy a jelölt rendelkezik társasházkezelő bizonyítvánnyal, illetve valamelyik szakmai szövetség tagja.

munkás2.jpg
bottom of page